Sağlıklı Beslenme ve Önemi

Sağlıklı Beslenme ve Önemi

Sağlıklı Beslenme ve Önemi

 

Sağlıklı beslenme sizin de hakkınız! Sağlıklı beslenmek sağlıkla yaşamaktır. Sağlıklı beslenme adına doğru oranda ve gerekli çeşitlilikte gıdaların tüketilmesi gerekir. Beslenmenin sağlığınıza kattığı değerin farkını hissettikçe moral motivasyonunuz zirve yapacak,  yiyecek ve içecek seçimlerinizi bu eksende sürdüreceksiniz. Sağlıklı beslenme, sizin yol haritanız olarak yaşamınıza renk katacak.

 

Sağlıklı Beslenme Önerilerimiz

 

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesi aslında zor değildir. Rafine gıdaların sıklıkla tüketilmesi doğal besinlerden uzaklaşarak yapay tatlara alışmanıza sebep olurlar. Vücudumuzun sindirim sistemi doğal gıdaların tüketilmesi için yapılandırılmış harika bir makina gibidir, doğallığı bir kenara itip işlenmiş gıda tüketimine mahkum olmak sizin kaderiniz olmamalı! Sağlıklı beslenme adına evvela bitkilerden (sebze, meyve, tahıl ve fasulye, bezelye, mercimek gibi baklagillerden) elde edilen gıdaların diyetinizdeki oranını artırıp, yüksek oranda işlenmiş gıdaların tüketimini sınırlamakla işe başlamanız beslenme tarzınızı sağlıklı bir zemine oturtacak ve bunun yanında kolay doyarak aşırı gıda tüketimine engel olacaktır. Kısaca paylaştığımız bu bilgilerin ardından, sağlıklı bir diyet planı oluşturmak için yönergelerimizi paylaşmaya geçelim:


1- Bol çeşitlilikte gıda ile beslenin.
2- Yüksek kalorili yiyecekleri bir kanera bırakın.
3- Sık ama az yemek yiyin, uzun sürelerde aç kalmayın.
4- Daha fazla tahıllı gıda tüketmeye özen gösterin.
5- Rafine edilmiş tahıl ve şekerin tüketimini düşürün.
6- Hayatınızda balık ve sağlıklı kuruyemişlere yer açın.
7- Hayvansal yağları kısıtlayıp azaltın.
8- Trans yağları asla vücudunuza sokmayın.
9- Sodyumu azaltıp potasyum alımını yükseltin.
10- Kalsiyum ve D vitamini depolarınızı dolduracak besinlere eğilim gösterin.
11- Sıvı olarak aldığınız kalori miktarını kontrol altına alın.
 

Madde madde sıralamış olduğumuz tavsiyelere ne denli uyum gösterirseniz o kadar sağlıklı bir beslenme diyeti uygulamış olacaksınız. Özellikle ne yediğinize ve ne oranda tükettiğinize dikkat edin. Daha az yemek besinlerden daha fazla keyif almanızı sağlayabilir.

 

Sağlıklı Beslenme Konusunda Size Yardımcı Olabiliriz!

 

Yüksek kalorili yiyeceklerden ve onların bünyenize getirmiş olduğu risklerden korkmuyor musunuz? Sağlıklı beslenerek bu zararlı ilerleyişin önüne geçmenin zamanı geldi. Size sunmuş olduğumuz diyet yemekleri sayesinde beslenmenizi kontrol altına alabilirsiniz.