Detoks, vücudumuza çeşitli yollarla giren atık madde olarak adlandırdığımız ve dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden arınma ve temizlenme yöntemidir. Bu yazımızda ise; Detoks diyeti ve suyu nedir? Detoks ile toksinlerden nasıl arınabiliriz? gibi merak edilen bütün soruları açıklayacağız. İyi okumalar dileriz.


Detoks Suyu Nedir? 


Detoks, besin ve lif değerleri yüksek meyve, sebze ve kuruyemişlerden oluşturulur. Detoks suyu, sebze ve meyvelerin sıkılmasıyla elde edilir. Zayıflatan detoks suyu hazırlanırken; toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olacak besinler seçilir. Kilo kontrolünü sağlamak için besinlerin kalori miktarları da hesaplanmalıdır. İçimini kolaylaştırmak için ödem attırıcı detoks suyunda özel karışımlarla lezzetli bir tat elde edilir. 


Juicing Nedir? 


Juicing, taze meyve ve sebzelerin suyunun sıkılması ile elde edilen içeceklerdir. Detoks için juicing suları tercih edilir. Roksi Juicing içecekleri ile fazla kilolardan, toksinlerden ve ödemlerden kurtulmak mümkündür. Detoks sularının içeriklerinde besin değerleri yüksek; badem sütü, hurma, salatalık, elma, armut, limon ve chia gibi gıdalar bulunur. Düzenli olarak uygulanan Juicing programıyla vücuda sağlıklı bir işleyiş kazandırılır. 


Juicing Neden Gereklidir?


Juicing, vücudun ihtiyaç duyduğu her zaman uygulanabilir. Mineral desteği, besin değeri yüksek tüketimi artırma, sindirim sistemi işlevinin sorunsuz çalışması için juicing gereklidir. Juicing tüketimi ile zararlı maddeler vücuttan uzaklaştırılır. Bedeni yoran toksinlerden vücudun arınması sağlanır. 


Detoks Neden Yapılır? 


Detoks günümüzde artan kötü beslenme alışkanlıklarından ve sağlıksız yaşamdan kurtulmak isteyen kişilerin tercih ettiği yöntemlerinden biridir. Vücut; karaciğer, idrar, dışkı ve ter aracılığıyla kendini düzenli olarak yeniler. Ancak vücut yüksek miktarda toksine maruz kaldığında desteğe ihtiyaç duyabilir. Yüksek miktarda zararlı madde karaciğerde biriktiğinde ise detoks diyeti toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. 


Sağlıklı içeriği ve hızlı etkisi nedeniyle genellikle zayıflamak için detoks suyu tercih edilir. Ancak detoks zayıflama yöntemi değildir. Zayıflama süreçlerine ek destek olan bir beslenme şeklidir. Detoks ile vücuttaki ödemler dışarıya atılır. Ödem sonucu meydana gelen şişkinlikler ortadan kaybolur ve ödemin atılmasından kaynaklı kilo kaybı gerçekleşir. 


Detoks Suyu Ne İşe Yarar? 


Detoks, vücudu toksinlerden arındırarak bedenin yenilenmesini sağlar. Detoks suyu, sağlıklı ve düzenli beslenmeye yardımcı olur. Araştırmalara göre detoks yapan kişilerin kendilerini daha iyi hissettikleri ortaya çıkmıştır. Detoks sırasında kilo kontrolü sağlanarak; bağışıklık ve sindirim sistemi güçlendirilir. Dolayısıyla kişi sağlıklı bir vücutta kendini daha iyi hissetmektedir. 


Zayıflatan Detoks Suyu Roksi Sabah Yeşili


Roksi Sarı


Roksi Bordo 


Detoks Suyu ve Juicing Faydaları


Detoks içeriğinde bol miktarda su, sebze ve meyve içerir. Bu sebeple birçok faydası bulunmaktadır. Detoks diyetin faydaları ise şu şekildedir: 


 • Vücudun enerji seviyesini yükseltir. 
 • Vitamin ve mineral desteği sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. 
 • Kabızlık ve şişkinliğe iyi gelir.
 • Besin emilimini kolaylaştırarak sindirim sistemine yardımcı olur.
 • Cilt lekelerinin onarılmasını ve cildin parlamasını sağlar. 

Detoks Suyu İçmek Kilo Verdirir mi?


Detoks suyu, vücuttaki zararlı maddelerden arınma işlemidir. Kilo kaybı hafif yağ yakımı ve ödemlerin atılması ile gerçekleşir. Ancak detoks suyu bir zayıflama yöntemi olarak tercih edilmez. Kilo kontrolü ve sağlıklı bir vücut için belirli zamanlarda uygulanması gereken bir yöntemdir. 


Peki Ne Zaman Detoksa İhtiyacımız Olduğunu Anlarız?


Detoks ihtiyacını vücudun bazı belirtilerinden anlamak mümkündür. Vücudun arınmaya ihtiyaç duyduğu zamanlar ise şu şekildedir: 


 • Sağlıksız beslenme sonucu vücutta meydana gelen şişkinlik,
 • Vücudun sürekli olarak olarak yorgun ve halsiz olması,
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması,
 • Sigara ve alkol tüketimi,
 • Sindirim sisteminde sorunlar yaşanması detoks ihtiyacını belirtmektedir. 

Detoksu Kimler Yapabilir?


18 yaşını doldurmuş sağlıklı bireyler detoks yapabilir. Detoks diyeti, vücut gelişimi tamamlanmış kişiler tarafından uygulanmalıdır. Hamile, emziren kadınlar, yüksek tansiyon, polikistik over sendromu, diyabet gibi kronik rahatsızlığa sahip kişilerin detoks yapması tavsiye edilmez.


Sıkça Sorulan Sorular


Detoks ne zaman yapılmalı?
Detoks zamanı kişinin ihtiyacına göre farklılaşır. Yoğun şişkinlik, halsizlik ve rahatsızlık hissedilen dönemlerde detoks yapılabilir.
Detoks yapmak sağlıklı mıdır?
Detoks yapmak uzman kontrolünde ara ara uygulandığı sağlıklıdır. Sağlıklı bir detoks diyeti için diyetisyenler tarafından hazırlanan beslenme programları tercih edilmelidir.