Ketojenik Diyette Neler Tüketilmeli?

Ketojenik Diyette hayvansal proteinler, sağlıklı yağ kaynakları, sebze ağırlıklı besinler tüketilmelidir.

 

Ketojenik Diyette Tüketilmemesi Gerekenler

Ketojenik diyet yapmak isteyen kişiler yüksek karbonhidrat ve glisemik indeks içeriğine sahip besinleri ya az tüketilmeli ya da hiç tüketmemelidir.

Günlük maksimum 20 gram karbonhidrat tüketmeli ve bu karbonhidratların seçimi önemlidir. 

  • Patates, havuç ve şeker pancarı yüksek karbonhidrat değeri taşıdığından ketojenik diyette tüketilmemeleri gerekir. Bunların yanında tahıllarda yüksek karbonhidrat değerine sahip olduğu için ketojenik diyette tüketilmemelidir. Çünkü;
  • Yüksek karbonhidrat içeriğine sahiptirler. Ketojenik diyette 15 gram karbonhidrat miktarı alınmalıdır. Günde 1 ince dilim ekmek yediğiniz takdirde almanız gereken karbonhidrat miktarını tamamlamış olmaktasınız.
  • Tahıllar; sebze, süt ve süt ürünleri tüketimine engel olurlar. Bu da kalitesiz bir diyete neden olur.
  • Buğday, yulaf, tüm pirinçler, mısır ve ekmeği, makarna, ekmek, simit, hamur işleri, irmik ve un türleri tüketilmemelidir.
  • Baklagiller de en az tahıllar kadar karbonhidrat içerdikleri için ketojenik diyette sınırlı tüketilmelidir.
  • Ketojenik diyette rafine şeker kullanımına da dikkat edilmelidir. Bunun yanında şeker ve ürünleri diyet kalitesini de olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden tüketmemeye özen göstermelisiniz. Beyaz-esmer şeker ve şekerlemeler, bal, akçaağaç şurubu, mısır şurubu, keçiboynuzu da bu gruptadır.
  • Ketojenik diyette meyve ve meyve sularıda sınırlı tüketilmelidir. Çünkü; yarım orta boy elma 15 gram karbonhidrat içerir ve karbonhidrat hakkınızı neredeyse doldurur.

 

Ketojenik Diyet Menü Listesi Nasıl Olmalı?

Ketojenik örnek menü içerisinde yağlı tohumlar, kırmızı ve beyaz et, sebzeler bulunmaktadır.

 

Ketojenik Örnek Menü Listesi

Roksi olarak ketojenik diyet menüleri yukarıda saydığımız tüm bu özelliklerin nazarında uzman diyetisyenlerimiz tarafından bu doğrultuda hazırlanmıştır. Ketojenik menü 3 ana + 2 ara öğün olmak üzere toplamda 5 öğün içermektedir. Diyetisyenlerimiz tarafından özel olarak hazırlanan ketojenik diyet hakkında daha detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilir, size uygun ketojenik diyet menü için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Örnek Ketojenik Beslenme Paketi Menümüz:

Kahvaltı: : Haşlanmış Yumurta, Yeşil Zeytin, Ceviz, Sote Sebzeler

1. Ara:  Çiğ Fındık, Yeşil Çay

Öğle:  Fırında Balık Fileto, Roka Salatası( yağ-limon eşliğinde)

2. Ara: Fıstık Ezmesi, Kalem Sebzeler

Akşam: Soslu Biftek, Kabak Spagetti( yağ-limon eşliğinde)

 

 

Ketojenik Örnek Menü