YENİ MODA BESİN ‘ TEFF TOHUMU


YENİ MODA BESİN ‘ TEFF TOHUMU

Bir çok besinin kısa süre de yüksek kilo verdirdiği iddaa edilerek dönem dönem trend olduğunu ve çeşitli sosyal medya mecralarında yer aldığını görüyoruz. Elbette ki her besinin içeriğinde vücuda fayda sağlayan çeşitli besin öğeleri yer alır. Son trendimiz olan teff tohumu da buna dahildir. Kuzey Afrika’da bulunan Etiyopya da yetişen, aşkotu diye bilinen bir otun tohumu olan teff küçük taneli bir tahıldır. Pazarlama amacıyla, tohum rengine göre; beyaz, kırmızı/ kahverengi ve karışık renkler olarak üçe ayrılmaktadır. Zor şartlarda dayanıklılığı yüksek olduğu için çay halinden ziyade un ve tahıl hali daha çok tercih ediliyor.

Teff in İçeriği

  • Özellikle demir yönünden zengin olan Teff yüksek oranda kalsiyum, fosfor, bakır, alüminyum ve baryum içerdiğinden zengin bir mineral deposudur.
  • Teff kinoa ve karabuğday gibi gluten içermediği için, glutene duyarlı bireyler tarafından rahatlıkla tüketilebilir.
  • Teff kompleks karbonhidrat sınıfında yer alır. Bu özelliğinden dolayı teff in kana karışması zaman almakta ve kan şekerini dengelemektedir. Bu durum şeker hastaları için insülin dengesini oluşturmaktadır.
  • Teff, zengin antioksidan içeriği sayesinde vücudu kansere karşı korumada önemli rol oynar.
  • Teff doymamış yağ içeriğine sahip olması sebebiyle kalp damar hastalıklarına karşı koruyucudur.
  • ABD Ulusal Araştırma Konseyi, buğday ve teff tohumlarını karşılaştırdığında teff tohumunun daha besleyici olduğu görülmüştür, çünkü teff i diğer tahıllardan ayıran en önemli özellik aminoasit yönünden iyi bir besin olamasıdır. Proteinden zengin olması sebebiyle vejeteryan beslenen bireyler için ideal bir besindir.
  • Son olarak hormonları dengelemeye yardımcı olan fosfordan zengin teff, menstruasyon, şişkinlik, kramp gibi şikayetleri azaltmaya doğal bir çözüm olarak destek olduğu söylenebilir.
  • Teff in bir diğer önemli özelliği de yüksek miktarda lif içeriğine sahip olmasıdır. Yüksek lif içerikli teff kabızlığı önlemekte ve günlük lif gereksinimi tamamlamada yardımcıdır.

Tüm bu faydalı özellikleri sebebiyle sağlıklı beslenme programlarında yer alması gereken teff, kilo vermede yardımcı bir besindir. Ancak bu teff in mucizevi bir besin olduğu ve tüketimiyle kısa sürede yüksek kiloların verilmesini sağladığı anlamına gelmez. Aslında bu durum tüm besin çeşitleri için geçerlidir. Çünkü bir besinin vücuda olan faydasını doğru porsiyonlama ve tüketim sıklığıyla sağlayabilirsiniz. Aksi halde yanlış porsiyonlama ve/veya sık tüketim nedeniyle besinleri zararlı bir hale getirebilirsiniz. Bu yüzden hiçbir besini mucizevi etkiye sahip düşüncesiyle kullanmamalısınız.

Diyette çeşitlilik önemini vurgulamak adına teff i sağlıklı beslenme programlarınızda kullanabileceğinizi belirtirken bulgurdan çokta farklı bir gıda olmadığını vurgulamak isterim. Roksi dengeli beslenme ekibi olarak bu faydalı besine gerektiği miktar ve sıklıkta sağlıklı beslenme programlarımıza çeşitlilik katması adına yer vermekteyiz.