Roksi Detoks


Detoks ve Detoks Suyu Nedir?    


Vücuttaki ödemden ve fazlalıklardan kurtulmak için birçok insan farklı seçeneklere başvurur. Bu seçeneklerden biri de detokstur. Detoks, vücuttaki zararlı maddelerden arınma işlemidir. Meyve veya sebze suları, bitki çayları, oruç tutmak, belirli besinleri tüketmek veya bağırsakları lavman ile boşaltmak gibi pek çok detoks yöntemi mevcuttur.

Detoks suyu ise detoks yapmanıza yardımcı olan detoks çayını ve meyve-sebze suyunu kapsar. Detoks suyu, vücutta biriken toksinlerden arınmayı kolaylaştırdığı gibi hızlı bir şekilde yağ yakmaya da yardımcı olur. Detoks ve detoks suyu ile ilgili bilinen pek çok yanlış bilgi bulunur. Peki, detoks suyu ne işe yarar ve detoks nasıl yapılır? Bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri tüm detayları ile sizlerle paylaşacağız.

Detoks Suyu Ne İşe Yarar?    


Detoks suyu; dengesiz beslenme, stres, çevre koşulları ve yağlı yiyecekler tüketilmesi sonucunda vücutta biriken zararlı maddeleri vücuttan atmanıza yardımcı olan bir sıvıdır. Peki, detoks suyu ne işe yarar ve faydaları nelerdir?

Detoks yaparak bağışıklık ve sindirim sistemi güçlendirilir. Bunun yanı sıra iki farklı detoks yöntemi vardır; bunlardan birisi alkol veya zehirli maddeleri vücuttan atmak için hastane koşullarında yapılan tıbbi detokstur. Diğeri ise diyetisyenlerin önerdiği daha çok faydalı sebze, meyve ve detoks çayı ile yapılan sağlıklı yaşam detoksudur. Günümüzde oldukça popüler olan detoks yöntemleri ile zayıflama ve sağlıklı kalma temel hedeftir. Detoksun sağlığa etkileri ve faydaları konusunda yeterli bilimsel araştırma olmadığı için bu konu tıp dünyasında kesin bir sonuca sahip değildir. Detoks suyunun belli başlı faydaları ise aşağıdaki gibidir:

  • Vücuttaki ödemi atar.
  • Yağ yakmayı hızlandırır.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Alkol, sigara gibi zararlı maddeleri vücuttan atmaya yardımcı olur.
  • Vücudun dinç kalmasını sağlar.
    

Detoks Nasıl Yapılır?    


Detoks nasıl yapılır konusunda birçok farklı metot ve seçenek mevcuttur. Detoks yapmaktaki amaç; bedeni zararlı maddelerden arındırmak olduğu için detoks programında et, yağlı ve şekerli besinler, işlenmiş hazır ürünler veya kahve ve çay gibi kafein içeren içecekler bulunmaz. Detoks, yalnızca sebze ve meyveden oluşmalıdır ancak bazı detoks çeşitlerinde; yoğurt, kefir, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler ve ceviz, badem gibi sert kabuklu yiyecekler de ek besin olarak kullanılabilir. Evde detoks genellikle belirli kriterler çerçevesinde uygulanır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

1-3 gün arası sürer. Bu sürede belirli aralıklarla oruç tutabilir veya belirli aralıklarla beslenebilirsiniz.
Taze meyve ve sebze suları, smoothie’ler, su ve detoks çayları tüketilebilir.
Tuzlu su ve limon suyu gibi sıvılar tüketilir.
Ağır metal, alerjenler içeren besinlerden uzak durulur.
Takviyeler ve çeşitli bitkiler alınır.
Tüm alerjik gıdalardan uzak durulur ve ardından bu gıdalar yavaş yavaş vücuda alınır.
Düzenli egzersiz yapmak oldukça önemlidir.
Alkol, kahve, sigara ve rafine şekerden uzak durulur.

Detoks Suyu İçmek Kilo Verdirir mi?    


Birçok insan için en önemli konulardan birisi de “Detoks suyu kilo verdirir mi?” konusudur. Detoks suyu yukarıda da belirttiğimiz gibi yağ yakımı için etkili olsa da kilo vermek için te başına yeterli değildir. Detoks suyu daha çok vücuttaki zararlı maddelerden arınmanıza yarımcı olan ve vücudunuzdaki ödemi atmanızı sağlayan bir sıvıdır. Bu nedenle diyetlerde bazı dönemlerde detoks yapmanız faydalı olabilir ancak kilo vermeniz için yeterli bir çözüm değildir.

Bu yazımızda detoks ve detoks suyunun faydaları hakkında merak edilenleri sizlerle paylaştık. Amacımız; dengeli beslenmeyi sizler için kolay ve vazgeçilmez hale getirmek ve sağlıklı ve mutlu bir toplum oluşturulmasına katkıda bulunmaktır. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.