Yüksek kalorili yiyecekler vücudunuza fazla kilolar ve sağlık problemleri gibi birtakım olumsuz dönüşler getirir. Eğer bu yazıyı okuyorsanız artık bu geri dönüşlerin farkındasınız demektir! Sağlıklı beslenerek bu problemlerin önüne geçebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenme fiziksel ve ruhsal açıdan sizi mutlu eder. Güçlü bir kalkan görevi gören sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı size risksiz ve keyifli bir hayat sunar! Ayrıca sağlıklı ve dengeli beslenme kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. 

Düzenli beslenme herkesin hakkı! Yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte motive olur ve yaşamınıza rengarenk bir pencere açabilirsiniz.

 

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Önerileri

Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığını kazanmak sandığınız kadar zor değil. Rafine gıda tüketmek doğal besinlerden uzaklaşmasına ve yapay olan tatlara alışarak onları lezzetli bulmanıza neden olur. Aslında vücut doğal olan gıdaları tüketmek için programlanmış harika bir sisteme sahip olmalıdır. Fakat kendinizi sağlıksız beslenmeye alıştırdığınızda vücudunuz bu sisteme sahip olmaz. Dengeli ve sağlıklı beslenme ile sebze, meyve, tahıl ve baklagilleri planlayarak beslenmeye alışabilirsiniz. Böylece beslenme düzeniniz belirli bir tarza sahip olacak ve çok daha doyurucu besleneceğiniz için fazla gıda tüketiminin önüne geçmiş olacaksınız. Sağlıklı ve dengeli beslenme diyet planı için önerilerimizi şu şekilde sıralayabiliriz; 

 1. Bol çeşitlilikte gıda ile beslenin.
 2. Yüksek kalorili yiyecekleri bir kanera bırakın.
 3. Sık ama az yemek yiyin, uzun sürelerde aç kalmayın.
 4. Daha fazla tahıllı gıda tüketmeye özen gösterin.
 5. Rafine edilmiş tahıl ve şekerin tüketimini düşürün.
 6. Hayatınızda balık ve sağlıklı kuruyemişlere yer açın.
 7. Hayvansal yağları kısıtlayıp azaltın.
 8. Trans yağları asla vücudunuza sokmayın.
 9. Sodyumu azaltıp potasyum alımını yükseltin.
 10. Kalsiyum ve D vitamini depolarınızı dolduracak besinlere eğilim gösterin.
 11. Sıvı olarak aldığınız kalori miktarını kontrol altına alın.

Sağlıklı ve dengeli beslenme vücut ağırlığını ve vücut kitle endeksini sürdürmek için doğru oranda çeşitli gıdalar tüketebilmek ile alakalıdır. Bu konuyu biraz daha detaylandırabiliriz;

 

Meyve ve Sebzeler

Meyve ve sebzeler zengin içerikli vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Her gün yediğimiz meyve ve sebzeler günlük beslenmemizin üçte birinden fazlasına tekabül etmelidir. Haftanın 7 günü çeşitli meyve ve sebzelerden minimum 5 porsiyon tüketmenizi öneririz. Günden en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketenlerin kalp hastalığı, felç ve bazı kanser çeşitleri için olası riskin azaldığına dair kanıtlar bulunmaktadır. Her gün 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmenin zor olabileceğini düşünebilirsiniz. Yalnızca bir elma, muz, armut veya benzeri meyve bir porsiyon (80gram) 'dır. Bir dilim ananas veya kavun bir porsiyon, sebzelerin çoğu tepeleme çorba kaşığı olarak bir porsiyon eder. 

Sabah kahvaltısında tükettiğiniz gevreğe dilimlenmiş bir muz ekleyerek günlük tüketeceğiniz porsiyon miktarına yapacağınız bir katkıdır. Öğlen atıştırmaklarınız meyve olabilir. Bunun yanı sıra akşam yemeğinde en az 1 porsiyon sebze tüketmelisiniz. Akşamları yoğurt üzerinde taze meyve tüketerek günde 5 porsiyona ulaşabilirsiniz. 

 

Nişastalı Gıdalar

Nişastalı gıdalar, yediğiniz tüm besinlerin yalnızca üçte birinden fazlasını karşılamalıdır. 

Bu tür nişastalı gıdaların aşırı olmadan kararında tüketilmesi gerekmektedir. Kimi gıdaları kabuklu olarak tüketmek daha etkili olabilir. Mesela, kabuklu patatesler iyi bir lif ve vitamin kaynağıdır.

Soya sütleri, soya yoğurtları ve soya peynirleri gibi şekersiz, kalsiyumlu süt alternatifleri bu tüketime dahil ederek süt ürünlerine iyi alternatifler oluşturabilirsiniz.

 

Fasulye , Bakliyat, Balık, Yumurta, Et ve Diğer Proteinler

Bu tür gıdalar vücudun kendisini geliştirmesi ve onarması için gerekli olan iyi bir protein kaynağıdır. Ayrıca bir dizi faydalı vitamin ve mineral kaynaklarını bünyesinde barındırır. 

Et ürünleri demir, çinko ve B vitaminleri de dahil olmak üzere yüksek oranda protein içerir. Vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengindir. Et aynı zamanda B12 vitamininin ana kaynaklarından biridir. Yağ oranını azaltmak için olabildiğince yağsız kırmızı ve beyaz et yemeyi deneyin.

Balık, önemli bir protein kaynağıdır, birçok vitamin ve mineral içerir. Özellikle yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Yağlı balık tüketimini abartmamak şartıyla haftanın en az iki öğününde balığı sofranızdan eksik etmeyin.

Yumurta ve baklagiller (fasulye, fıstık ve tohumlar da dahil olmak üzere) kaliteli protein kaynaklarıdır. Fıstığın lifi yüksektir ve doymuş yağ içeriği sayesinde yüksek atıştırmalıklara tercih edilesi bir alternatiftir. Ancak yüksek oranda yağ içerdiğinden fazla tüketmemeye gayret edin.

 

Yağlar

Dengeli ve sağlıklı beslenme diyeti için bazı yağlar çok önemlidir. Fakat bu yağlar küçük miktarla sınırlı olarak tüketilmelidir. Vücudun ihtiyacı olan yağı doymamış yağlardan almak önemlidir. Doymamış yağ tüketimine geçiş, yapmak kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Çok fazla doymuş yağ kandaki kolesterol miktarını artırabilir. Bu da kalp hastalığı oluşması riskini yükseltir.

 

Şeker

Şekeri yüksek yiyecek ve içecekleri düzenli olarak tüketirseniz obezite ve diş çürüğü riskini artırırsınız. Beslenme skalasında şeker miktarını olabildiğince azaltın. 

 

Karbonhidrat

Karbonhidrat tüketiminizi mümkün olduğunca azaltmalısınız. Çünkü karbonhidrat miktarı arttıkça bünyeye yüklenen riskler artar.

 

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme Konusunda Size Yardımcı Olabiliriz!

Dengeli ve sağlıklı beslenme için beslenme rutininizi oluşturamıyorsanız bu konuda size yardımcı olabiliriz. Kapınıza kadar getirdiğimiz diyet yemekleri ayrıcalığıyla yemek pişirmek için uğraşmadığınız ve öğünlerinizi planlamak için çaba sarf etmediğiniz bir dengeli beslenme programı oluşturup sağlığınızı kontrol altına alabilirsiniz. Diyetisyenlerimizin yapmış olduğu öğün cetvelleriyle beslenme çeşitliliğinizi artırıp dengeli ve sağlıklı beslenebilirsiniz. 

ROKSİ, kapıya teslim diyet yemek servisi sunmaktadır. İstanbul diyet yemek servisi hizmetimizle sizde hayranlık uyandırmaya hazırız! üyemiz olmak ister misiniz? Beklemeden kayıt olarak muhteşem sağlıklı beslenme paketlerimizin tadına varın. Dengeli beslenme hiç bu kadar keyifli olmamıştı.