Çoğu kişi hareketsizlik, düzensiz ve sağlıksız beslenme ve spor yapmama gibi nedenlerden dolayı fazla kilolara mahkum olur. Özellikle fazla kiloları olan ve ne yaparsa yapsın bu kiloları veremediğini düşünen insanlar için kilo verme eylemi oldukça meşakkatli bir iştir. Kilo vermek kulağa zor gibi gelse de gözünüzde büyüteceğiniz bir durum değildir. Yediklerinize dikkat etmeli, sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmalı ve hayatınızdaki hareketi arttırmalısınız. Böylece kısa sürede yol katedebilirsiniz. 

Kilo Verme Önerileri

Kilo Vermenin Yolları 

Yazımızın bu kısmında sizlerle kilo verme tüyoları paylaşacağız. Fakat bu noktada şöyle bir uyarı yapmak istiyoruz; aşağıda sunduğumuz tavsiyeler herkes için farklılıklar gösterebilir. Sizlere ilettiğimiz tavsiyeleri gerçek anlamda doğru olarak uygulamanız için bir diyetisyen hekim eşliğinde sağlık kontrollerinizin yapılması ve kişiye özel diyet listenizin hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca anlattığımız tavsiyeler tamamen sağlıklı bir insan için verilmiş önerilerdir. Şeker hastalığı, gut hastalığı ve tansiyon sorunları gibi hastalık sahibi olanların uzmana danışmadan kendi başına uygulamaması gerekmektedir. Sağlıklı kilo vermek, kilo vermekten daha önemlidir. 

 

1.Karbonhidrat Tüketimini Azaltın

Artık neredeyse herkes karbonhidratı fazla tüketmenin kilo almaya neden olduğunu biliyor. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin düşük karbonhidratlı olmasına dikkat etmelisiniz. 

 

2. Doğal Ürünler Seçin

Yiyeceğiniz gıdaların doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Doğal yiyecekler yiyerek gerçek bir yemek yemiş olursunuz. Gerçek gıdalara örnek olarak; et, balık, sebze, meyve, yumurta, tereyağı, zeytinyağı, süt, fındık vb. gibi çeşitli türevleri bulunan yemişleri sayabiliriz. Gerçek yemeklerin dışına çıkmadan, endüstriyel gıdalardan mümkün olduğunca uzak durarak beslenmek kilo verme serüveninde en büyük yardımcınız olacaktır.

 

3. Aç Olduğunuzda Yemek Yemeyi Tercih Edin

Bazen can sıkıntısı ya da moral bozukluğı yeme eylemini tetikleyebilir. Yemek yemeden önce mutlaka gerçekten aç olduğunuzu hissetmelisiniz. Kendinizi tok hissediyorsanız öğün atlamaktan çekinmeyin ve kendinizi gerçek manada aç hissedene kadar bekleyin. Kalıplaşmış öğün saatlerini bir kenara bırakın ve vücut saatinizi dinleyerek acıktığınızda yemek yiyin.

 

4. Kilo Durumunuzu Takip Edin

Sık sık tartılmak moral bozucu olabilir. Çünkü 2 günde kilo vermeniz mümkün değildir. Düzenli aralıklarla tartıya çıkın. Böylece kilo verdiğinizi görerek motive olabilirsiniz. Gerekirse mezurayı elinize alın ve vücudunuzu ölçerek inceldiğinize şahitlik edin. Kilo verdiğinizi ve inceldiğinizi gözlerinizle görmek motivasyonunuza zirve yaptıracak, kilo verme serüveninizde  sizi destekleyecektir.

 

5. Stresten ve Uykusuzluktan Uzak Durun

Stresten uzak yaşamaya özen göstermelisiniz. Stres fazla yemek yeme isteği uyandırabilir. Bunun yanı sıra düzensiz uyku halsiz bırakabilir. Halsizlik  hareket etmenize engel olarak. Kiloya neden olabilir. 

 

6. Günlük Hayatınızda Harekete Yer Verin 

Spor kalori yakmayı kolaylaştırır. Bu yüzden spor kilo verme konusundaki en büyük yardımcılarınızdandır. Spor yapmak için zaman ayırmalısınız. Eğer zaman ayıramıyorsanız da gün içerisinde mutlaka yürüyüş yapmalısınız. Merdivenleri yürüyerek çıkmak ve sabah uyandığınızda yapacağınız ufak birkaç egzersiz gibi hareketler kilo verme çabalarınıza katkı sağlayacaktır. 

 

7. Sağlıklı Beslenin

Diyet yapmak için tek öğünle beslenerek sağlıksız bir çaba harcamayın. Sağlıklı beslenerek verimli bir çaba harcamış olacaksınız. 

 

8. Aç Kalmayın

Kilo vermeye başladığınızda aşırı aç kalmanız diyetten vazgeçmenize neden olabilir. Özellikle yeme alışkanlığınız tam olarak oturmamışsa kalori bakımından düşük yiyeceklerle kendinizi tok hissedecek şekilde beslenmelisiniz.

 

9. Asitli ve Şekerli İçeceklerden Uzak Durun

Sıvı formdaki şeker daha fazla kilo almaya neden olur. Asitli ve şekerli içeceklerden uzak durarak kilo vermenizi destekleyebilirsiniz. Meyve suyu içmek yerine meyve yemeyi tercih etmelisiniz. 

 

10. Protein Dengenizi Ayarlayın

Protein kilo vermeyi hızlandırır. Vücudunuzun ihtiyacı olan günlük protein miktarını hesaplayarak beslenme planınızı bu doğrultuda oluşturun. 

 

11. Yemekleri Yavaş Çiğneyin

Yemekleri yavaş çiğneyerek beyninizin tokluk hissini almasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca besinleri yavaş çiğnemek sağlık açısından da oldukça faydalıdır.

 

12. Sebze ve Meyve Tüketiminizi Arttırın

Meyve ve sebzeler az kalori içerirler. Lif içerikleri yüksek bu besinler hem sağlıklı hem de kalorisiz beslenmenizi sağlar. 

 

13. Lifli Gıdalarla Beslenin

Lifli gıdalar tok tutan gıdalardır. Böylece açlık krizleri yaşamaz ve gün içinde aldığınız kalori miktarını azaltabilirsiniz. 

 

14. Baharat Tüketin

Acı pul biber gibi baharatlar hem metabolizmayı hızlandırır hem de iştahı azaltır. Tuz yerine baharat tüketerek yemeklerinizi tatlandırabilirsiniz. 

 

15. Porsiyon Kontrolü Yapın

Kilo vermek için porsiyonlarınızı azaltın. Az ama sık sık beslenin. Böylece günlük yiyeceğiniz miktarı bütün güne yaymış olursunuz. 

 

16. Yediklerinizi Not Edin

Gün içinde aldığınız kaloriyi bilmelisiniz. Böylece yediklerinizi not ederek kendinize günlük beslenme rutini oluşturabilirsiniz. 

 

Kısaca kilo vermenin yolu sağlıklı beslenmekten geçiyor. Bütün bunları kendiniz planlamakta zorluk çekiyorsanız ve öğünlerinizi doğru planlamadığınızı düşünüyorsanız sağlıklı beslenme paketlerimize bakabilirsiniz.