Fazla kilolarından kurtulmak isteyen,  bunun için diyet yapmaya başlayanların ya da başlayacak olanların en çok merak ettiği soru bir ayda kaç kilo verebilirim?  Bu sorunun cevabı; kişinin beslenme alışkanlıklarına, yaş, cinsiyet, başlangıç ağırlığı, kalori alımı, kalori açığı, antrenman temponuza ve metabolizmanız gibi onlarca farklı faktöre bağlıdır. İşte bu yüzden “1 ayda kaç kilo verilir?” sorusunun yanıtı kişiden kişiye değişmektedir. Amerikan Diyet Akademisi nin (eatright.org un) önerisi; aylık hedef olarak mevcut kilonun %5 ini belirlenmesi gerektiğini söylemektedir.. Örneğin 80 kilo olan bir birey 1 ayda 4 kilo, haftada 1 kilo vermesi sağlıklı olarak kabul edilirken, 50 kilo olan bir bireyin ayda 2,5 kilo haftada ortalama 500 gr vermesi sağlıklı olarak kabul edilmektedir.

Kilo verme süreci kişiye özel olmakla birlikte, çok düşük kalorili diyetlerle verilen ciddi miktardaki kilo kayıpları, yağların kaybı değil, öncelikle su ve daha sonra da kasların kaybına sebep olacaktır. Ayrıca kilo vermek diyet ve spor yapmanın yanı sıra metabolizmayla da alakalıdır. Diyet programına uymanıza rağmen haftada 200 gramdan fazla kilo veremiyorsanız bu durumda altta yatan başka bir neden de olabilir. Bu durumda metabolizmanın çok yavaşlamış olabileceği ilk akla gelen nedenler arasındadır. Bunun haricinde insülin direnci ve hipotiroid gibi sağlık durumları da bu duruma neden olan diğer seçenekler arasındadır. Tüm bu sorunları yaşamamak adına en önemli seçim bir diyetisyen kontrolünde diyet yapmaktır.

Çünkü; diyet listesi hazırlanmadan önce  kişiye özel tüm teşhisler yapılmakta ve programlar hazırlanmaktadır. Sizin kulaktan dolma bilgilerle yaptığınız diyet, kilo vermenizi sağlasa da, kalıcılığı sağlamayacaktır. Diğer yandan yanlış uygulamalarla metabolizmanızı daha da yavaşlatabilirsiniz.

Kilo vermenin en önemli kısmı aslında kilo verme kararını kişinin kendisi  vermesi ve bunu kendisi yapması dışında bunu sağlıklı bir şekilde yapabilmektir. Çok hızlı veya aşırı kilo kaybı hem fiziksel hem de zihinsel olarak kişiye yarardan çok zarar verebilir. Sağlıklı bir şekilde nasıl kilo vereceğinizi düşünüyorsanız yapmanız gereken iki şey vardır. Bunlardan ilki düzenli bir beslenme programı oluşturmak iken ikincisi ise spor yapmaktır. Uygulayacağınız diyet ne kadar etkili olursa olsun, yanında spor yapmanız da gerekmektedir. Bu şekilde kilo verme sürecinizi hızlandırırken, vücudunuzunda çok daha sıkı olmasına yardımcı olursunuz.

Güvenli ve sürdürülebilir kilo kaybı, iyi beslenmeye ve bol aktiviteye odaklanan genel sağlıklı bir yaşam tarzıyla elde edilir.

Diyet Yaparak Ayda Kaç Kilo Verebilirim?

Sağlıklı bir şekilde kilo kaybı yaşamak istiyorsanız diyet programını düzenli bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Öncelikle bilinçsiz diyet listelerinden uzak durun. Eğer ihtiyacınız varsa kilo vermek için diyet yapın ama asıl amaç sağlıklı beslenmeyi yaşamın bir parçası olarak ele almaktır. Düzenli bir şekilde uyguladığınız takdirde 1 ay boyunca 2 ila 6 kilo aralığında kilo kaybı yaşayabilirsiniz fakat sonucun kişiden kişiye değiştiğini hatırlatmakta yarar var.

Spor Yaparak Ayda Kaç Kilo Verebilirim?

Spor yaparak ya da spor salonuna giderek bir ayda kaç kilo verebilir sorusunun cevabı sizin spor yapma şeklinize ve düzeninize göre değişiklik göstermektedir.  Gün içinde belirli saatinizi spora ayırdığınız vakitte ayda 7-8 kiloya kadar kilo verebilir, bunun yanında yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ettiğiniz sürece bu kilo yakımını daha da arttırabilirsiniz. Temponuz ne kadar yüksekse o kadar çok kilo verebilirsiniz. 

Bisiklete Binerek Bir Ayda Kaç Kilo Verilir?

Her gün sadece 20 dakika bisiklet sürerek bir ay içerisinde en az 4 kilo vermeniz mümkündür. Sizin gayretiniz doğrultusunda bu rakamı artırmakta mümkündür. Doğada kendinizi çok yormadan yalnızca bisiklet sürerek, temiz hava alarak kilo verebilmeniz daha kolaydır. Özellikle bacak ve karın bölgesinde bölgesel kilo sorunu olan bireylerin düzenli olarak bisiklet sürmesi önemlidir. Bu şekilde 1 ay sonunda bölge zayıflamaları dikkatinizi çekecektir.

Squat ile Bir Ayda Kaç Kilo Verilir?

Bölgesel zayıflama konusunda önerilen ilk spor olan squatı düzenli olarak uyguladığınızda 1 ay içerisinde en az 6 kilo vermeniz mümkündür.  Squat yapıp diyetle desteklediğinizde  kalça ve göbek bölgenizde biriken tüm yağlardan kurtulabilirsiniz.

İp Atlayarak Bir Ayda Kaç Kilo Verilir?

Kilo vermenin eğlenceli yollarından bir diğeri de ip atlamaktır. Bacaklar ve kollar üzerinde yoğunlaşan bu egzersiz de hızlı yağ yakımı sağlanmaktadır. Düzenli olarak bir ay boyunca  her gün 15 dakika ip atladığınız takdirde en az 10 kilo vermeniz mümkündür. İp atlarken harcadığınız enerji 2-2,5 saat yürümenize bedeldir.

Şınav İle Bir Ayda Kaç Kilo Verilir?

Güç ve enerjiyle orantılı olarak yapılan bu sporda, 1 ay gibi bir sürede en az 8-9 kilo vermek mümkündür.

Yürüyüş Yaparak Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim?

Yürüyüş yapmak her yaştan kişi için en sağlıklı ve kolay yöntemdir. Kilo problemi yaşayan ya da yaşamayan herkesin her gün en az 40 dakika yürüyüş yapması gerekmektedir. Kişiden kişiye farklılık gösterse de her gün 1 saat boyunca yürüyüş yaptığınız takdirde ayda ortalama 5 veya 6 kilo verilebilmektedir. Tempolu bir yürüyüş ile birlikte bu sayı 7 ye çıkabilmektedir. Yürüyüşlerde dikkat edilmesi gereken en önemli şey bunun devamlılığıdır. Yani her gün aynı saatte aynı süre boyunca yürüyüşlerinize devam edersiniz yağ yakım hızınız da artış gösterirken sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Sağlık için haftada 3 gün 30-35 dakika, kilo vermek içinse haftada en az 4 gün 45 dakika egzersiz yapmak gerekiyor.

Sağlıklı Kilo Vermek için Nasıl Beslenilmeli?

Bir ay boyunca sağlıklı ve sürdürülebilir kilo vermenin en iyi yolu doğru bir beslenme alışkanlığından geçmektedir. Peki doğru beslenme şekli nedir ve nasıl kazanırım? Doğru beslenme alışkanlığını kazanmak için bazı ipuçları:

 • Beslenmeye odaklanın 

Meyveler, sebzeler , kepekli tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlar gibi tam gıdalar açısından zengin yemekler oluşturun . Bu noktada işlenmiş gıdalar arka planda kalmalı ve porsiyon kontrolü önemli bir rol oynamaktadır. Yorucu olsa da bu denli özen gösterdiğiniz beslenme alışkanlıkları hem sağlıklı yaşam için etkisini gösterecek hem de sağlıklı zayıflamanız için hayatınızda büyük bir rol oynayacaktır. Sürekli aynı besinleri tüketmeyin, dengeli beslenmeye kendinizi teşvik edin.

Dilerseniz bu noktada diyet yemek paketimizi deneyip, rahat ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı da kazanabilirsiniz.

 • Yemeklerinizi bir yemek günlüğünde takip edin

Yemeklerinizi ve atıştırmalıklarınızı yazmak, yeme alışkanlıklarınızın daha gerçekçi hale ı getirirken diyet programınızı daha düzenli takip etmenizi sağlar.

 • Öğün atlamayın

Aç kalındığında vücut bunu bir tehdit olarak algılar ve ihtiyaç duyulan enerjiyi yağ dokusundan almaya başlar. Uzun süre açlıktan sonra vücut yağ deposundan sağlanan bu enerjiyi, öğün tüketilmesi ile beraber besinlerle gelen enerjiyi tekrar yağ dokusuna geri gönderir. Bu da kilo verememenize, hatta kilo almanıza yol açar. Akşam yemeğiniz ile uyku saatiniz arasında en az 4-5 saat olmasına dikkat etmelisiniz.3 ana 2 ara öğün olarak öğünlerinizi belirlemeli ve metabolizmayı canlı tutabilmek için öğün atlamamalısınız.

 • Öğünlerinizi daha sık ve daha küçük porsiyonlarda tüketin

Yemeklerinizi gün içine yaymak, iki ya da üç büyük yerine dört ile altı kez küçük miktarlarda yemek yemek, kan şekerinin ve insülin hormonu seviyesinin düzenli olmasını sağlar. Böylece kanda bulanan glikoz seviyeniz ve insülin direnciniz sabit kalır.

 • Kahvaltı öğününü sakın atlamayın

Kahvaltı öğünü kan şekerini dengede tutar, metabolizmayı canlandırır ve bir sonraki öğünde kontrolsüz yemek yemenizi engeller. Kahvaltısız güne başlamayın.

 • Gün içerisinde su içmeyi unutmayın

Her gün 1.5 – 2 litre su içmeyi yayarak alışkanlık haline getirin fakat bunu tüm güne yaymayı unutmayın. Her öğün öncesi 1 bardak su tüketirseniz gün sonunda 6 bardak su tüketmiş olursanız tüketmeniz gereken suyun böylece yarısını tamamlarsanız. Öğünlerden önce su tüketilmesi açlık hissinizi bastırmanız bakımından önemlidir böylece fazla besin tüketiminin önüne de geçilmektedir.

 • Lif alımınızı artırın

Lif bakımından zengin besinler yemek sizi daha uzun süre tok tutar ve kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur. Bu nedenle lifli gıdaları tercih edebilirsiniz.

 • Şekerli içecekleri azaltın 

Her gün düzenli veya diyet soda içiyor olsanız da, bu içeceklerin kilo alımına neden olduğu kanıtlanmıştır. Şekerli içecekler yerine sıvı detoks paketleri ile sağlıklı kilo verebilirsiniz. 

 • Protein Alımınızı Artırın 

Kilo verirken sağlığınızı ve kas kütlenizi korumaya yardımcı olmak için önerilen miktarda protein yemek önemlidir. 

 • Rafine Karbonhidratları Azaltın

Karbonhidrat alımını azaltmak, araştırmaya göre kilo vermenin etkili bir yoludur. Vücudunuz daha az karbonhidrat nedeniyle glikoz tükendiğinden, vücudunuz depolanan yağı yakıt olarak kullanır. 

 • Karbonhidratlarınızın yarısını sebzelerle değiştirin

Ana öğününüzde et ve makarna yerseniz daha fazla enerji alabilirsiniz.Sebzeler bir porsiyon ete göre neredeyse dörtte biri kadar enerjiye sahip olsalarda, hemen hemen aynı derecede tokluk sağlarlar. Sebzeyi bir dilim ekmekle desteklerseniz, etli menü kadar uzun süre tok kalabilirsiniz. Bu nedenle gün içinde minimum 2 -3 porsiyon sebze, yine aynı oranda meyve almayı alışkanlık haline getirin. 

 • Aralıklı oruç yapın

Aralıklı oruç, 1 ayda vücut yağını kaybetmenin başka bir yoludur ve kalori açığı oluşturduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 16/8 aralıklı oruç, 16 saat aç, sekiz saat yemek yediğiniz popüler yöntemlerden biridir. 

Dilerseniz aralıklı oruç örnek menümüzü inceleyip daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 • Ketojenik diyeti deneyebilirsiniz

Ketojenik diyet yani düşük karbonhidratlı diyetle hızlıca sağlıklı kilo verebilirsiniz. Ayrıca kalp ve beyin sağlığınızı korurken kanser riski ve cilt problemlerinizinde azalmasında etkili bir sonuç verir.

 • Farkındalık alıştırması yapın

Farkındalık da bir rol oynar ve yeni başladığınızda yemek günlüğü tutmak gibi araçlar ne kadar yol kat ettiğinizi ve nerede değişiklik yapmanız gerekebileceğini ve kendinizi sorumlu tutmanız gerektiğini görmenize yardımcı olur.

 • Ya hep ya hiç düşüncesinden kaçının

Diyetimizden bir şeyi tamamen kestiğimizde ya da ona "Bunu yiyemem ya da bir daha asla yiyemeyeceğim" gibi olumsuz düşünceler sizin diyetinize etki eder. Onun yerine o yemeği daha sağlıklı bir hale getirmeyi deneyebilirsiniz. 

 • Tutarlı ve kararlı olun

Belirli bir hedef belirleyin ve bu hedefe kadar her gün almanız gereken kaloriyi hesaplayarak hareket edin.

 • Yedi ile sekiz saat uyuyun

Araştırmalar, uyku yoksunluğunun metabolizma hızımızı yavaşlattığını ve tatlılara olan iştahımızı artırdığını gösteriyor. 

Tüm bunları gerçekleştirmenize rağmen hala sağlıklı bir şekilde kilo verememişsiniz üzülmeyin. Roksi uzman diyetisyenleri ile beraber sizin yerinize bu süreci yönetir. Peki ya Nasıl?

 • Uzman ekipler tarafından günlük,haftalık ve aylık menüler hazırlanır
 • Hergün 3 ana ve 2 ara öğün olmak üzere toplam 5 öğün adresinize teslim edilir.
 • Beslenme paketlerinin kalorileri ve diğer tüm besin içerikleri özenle hesaplanır. 
 • Öğünlerinizin hazır olması sayesinde öğün saatlerinizi kaçırmadan ve de öğün atlamadan sağlıklı bir şekilde beslenirsiniz.
 • Yiyecek alışverişi ile veya mutfakta hazırlık süreci ile zaman kaybetmenizi önler, Spor yapmaya vakit bulamıyorum demeniz için bir neden kalmaz.
 • Düzenli ve dengeli beslenmenin size katacağı artılar ile de diyetinize daha kolay devam edebilir, hedeflerinize en kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Blog yazımızın sonuna geldik. Yazımızda sağlıklı bir şekilde bir ayda kaç kilo verilir? 1 ayda kilo verme yolları? En sağlıklı kilo verme yöntemi nedir? Sağlıklı kİlo vermek için beslenme şekli nasıl olmalıdır? sorularının cevaplarını sizler için yanıtladık. Roksi olarak, diyetisyenlerimiz tarafından önceden hazırlanmış kişiye özel roksi diyet paketlerimizle 1 ayda güvenilir bir şekilde sağlıklı kilo verebilir ve memnun kaldıkça sağlıklı lezzetin ve rahatlığın tadını diyet yemek servisi ile çıkarabilirsiniz.